Aktualności

Chór CANTICUM IUBILAEUM na Wybrzeżu Gdańskim

Data: 10 września 2015 r.

W dniach od 11 do 13 września br. Chór Mieszany CANTICUM IUBILAEUM, działający przy Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej będzie koncertował w Gdańsku, Gdyni oraz weźmie udział w I Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Religijnej "Pater Noster" w Strzepczu na Kaszubach.

Podczas trasy koncertowej na Wybrzeżu Gdańskim , chór z Limanowej będzie realizował projekt współfinansowany ze środków Województwa Małopolskiego w ramach konkursu "Mecenat Małopolski 2015" . Nazwa projektu to "Małopolska Trójmiastu w hołdzie śp. prof. Józefowi Świdrowi - koncerty Chóru Mieszanego CANTICUM IUBILAEUM z Limanowej". Nagradzany licznymi nagrodami zespół pod dyrekcją Marka Michalika wystąpi 11 września o godzinie 18:00 w pięknej Archikatedrze w Gdańsku - Oliwie, a 13 września o godzinie 13:00 w Kościele św. Antoniego w Gdyni. Po mszach św. Chór Mieszany CANTICUM IUBILAEUM zaprezentuje ciekawą muzykę chóralną. Można będzie usłyszeć znane kompozycje sakralne Mistrza Józefa Świdra, znanego i cenionego kompozytora, który zmarł w maju 2014 r. Zespół zaprezentuje także wiele innych utworów m.in. Mozarta, Nowowiejskiego, Twardowskiego czy Botora. Chórowi towarzyszyć będzie dr Jadwiga Postrożna - mezzosopran, na co dzień solistka Opery Wrocławskiej. Akompaniował będzie Zygmunt Kokoszka - organista Bazyliki Mariackiej w Krakowie. Każdy może przyjść na mszę św. z udziałem chóru, a także wysłuchać trzy częściowego koncertu po jej zakończeniu. Chórzyście wraz ze swoim dyrygentem serdecznie zapraszają na koncerty mieszkańców, parafian i wszystkich wypoczywających w Trójmieście.

Koncerty Chóru Mieszanego CANTICUM IUBILAEUM zostały wpisane w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa-2015 w województwie pomorskim, organizowanych przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Patronat honorowy nad koncertami sprawują: Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź – Metropolita Gdański, Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego, Wojciech Szczurek – Prezydent Gdyni, Paweł Adamowicz – Prezydent Gdańska. Sponsorami przedsięwzięcia są : Województwo Małopolskie, Zakłady Mięsne Szubryt, Bank Spółdzielczy w Limanowej oraz Urząd Miasta Limanowa.

Chór Mieszany CANTICUM IUBILAEUM - powstał w 1998 roku przy Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej z inicjatywy organisty i obecnego dyrygenta Marka Michalika. Początkowo chór liczył około dwudziestu członków. Do dnia dzisiejszego jego skład się powiększył ponad dwukrotnie. W chórze śpiewają uczniowie, studenci, osoby pracujące zawodowo i będące już na emeryturze. W 2000 roku -jubileuszowym, zespół przyjął nazwę CANTICUM IUBILAEUM, co w wolnym tłumaczeniu znaczy "radość śpiewania". Repertuar chóru stanowią liczne dzieła muzyczne tworzone od średniowiecza, aż po czasy współczesne. Są to głównie utwory sakralne oraz świeckie z wielu zakątków świata i w różnych językach. Głównym celem i zadaniem chóru jest dbanie o piękno oprawy liturgii mszy świętej, ale także szeroka działalność koncertowa. Chór Mieszany CANTICUM IUBILAEUM wystąpił w wielu miastach w Polsce. Koncertował także za granicą (Słowacja, Niemcy, Włochy, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja). Chórzyści pod dyrekcją Marka Michalika, współpracowali z wieloma znakomitymi orkiestrami, dając wspólne koncerty (Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Orkiestra Kameralna L' Estate Armonico, Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej, Orkiestra Krakowskiej Młodej Filharmonii i inne). Chór jest laureatem wielu konkursów chóralnych, krajowych i międzynarodowych. Za swoją szeroką działalność został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Małopolskiego, Federację CAECILIANUM, Radę Miasta Limanowa.